INBUS, nebo IMBUS?

Jaké označení je správné?

 

Hlava šroubu s vnitřním šestihranem je běžně označována jako IMBUS. Stejně tak je nazýváno i nářadí, které je na tento typ hlavy používáno.

V technických materiálech se nejčastěji setkáme s označením INBUS, případně ALLEN.

Ať je však používán název INBUS, IMBUS nebo ALLEN, vždy se jedná o stejnou hlavu s vnitřním šestihrannem a o klíč na ni.

 

Pohled do historie nám odpoví na to, jak jednotlivé názvy vznikly.

INBUS

Hlava šroubu s vnitřním šestihranem byla v roce 1936 patentována německou firmou Bauer & Schaurte Karcher pod názvem: Innensechskantschraube Bauer und Schaurte.
V doslovném překladu do češtiny to znamená: Vnitřně šestihranný šroub Bauer a Schaurte.

Z prvních písmen německého názvu vznikla oficiální zkratka INBUS.

 

IMBUS

V hovorové němčině, a také v dalších jazycích, češtinu nevyjímaje, se pro vnitřní šestihran velmi rychle vžilo označení IMBUS. Spontálně vzniklo jako spodoba* oficiálního názvu.

* Spodoba je hlásková změna, která vzniká kvůli zjednodušení výslovnosti.

 

ALLEN

Především v anglicky mluvících zemích je pro inbus používán jiný název. Možná jste se s ním setkali: Allen. Vznikl na základě patentu stejnojmenné firmy z USA.

Pro úplnost dodáváme, že firma Allen si vnitřní šestihran patentovala v roce 1943.

 

 

Obrázky šroubů s hlavou INBUS a nářadí k nim:

 

 

Šroub s hlavou inbusŠroub s válcovou hlavou s vnitřním šestihranem inbusNářadí InbusKlíč Unior na hlavy šroubů Inbus

Provozovatel e-shopu Velo Hanák.cz, Milan Hanák, IČO:13039164, DIČ:CZ6401030306, sídlo: Číměř 125, 378 32 Číměř. Firma je zapsána v Živnostenském rejstříku vedeném Městským úřadem Jindřichův Hradec, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím

EET: Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.